szlifierka pasowa do metalu

Szlifierka pasowa do metalu – jaka?

 

Szlifowanie na taśmie ściernej wymaga wprawy i dokładności operatorskiej, co nie zmienia faktu, że jest jednym z najczęściej stosowanych procesów w przemyśle. Żeby jednak zadanie wykonać we właściwy sposób potrzebna jest oczywiście maszyna, która zapewni odpowiedni poziom ergonomii, mocy i komfortu pracy. Ponadto maszyna musi być bezpieczna. Nie bez znaczenia są oczywiście, równie ważne w tym przypadku parametry techniczne takiej maszyny.

 

To na co należy zwrócić uwagę decydując się na profesjonalną szlifierkę taśmową wynika przede wszystkim z wejściowych wymagań procesu. Jeśli planujemy szlifować zwykłą stal, proste odcinki, łatwo dostępne grady i płaszczyzny, możemy pochylić się ku maszynie stolikowej w typie np. Arboga 75. Jeśli decydujemy się na bardziej wyrafinowany proces jak np. docieranie do krzywizn odlewanych detali aluminiowych, to zdecydowanie bardziej powinniśmy wybrać model długotaśmowy. Np. na pasy 3.5m i maszynę Arboga SPT-2 lub Gecam 410. Jeśli szlifierka ma wykonać zadanie półautomatycznie to wtedy potrzebujemy maszyny przelotowej na szerokie taśmy.

Już same tylko te trzy przykłady pokazują zdecydowane różnice w budowie maszyn i wstępnym ich przeznaczeniu.

 

Aby pójść o krok dalej trzeba ustalić:

  • z jaką wielkością detali mamy do czynienia? (ciężkie wymagają stolika, lżejsze operator bez problemu utrzymuje w dłoni. W trybie automatycznym maszyn przelotowych nie ma takiego problemu z uwagi na stół podawczy)
  • jak duże powierzchnie będą szlifowane? (duże zakresy zbierania materiału potrzebują szerszych pasów, mniejsze węższych, a co a tym idzie maszyna musi posiadać odpowiednią szerokość koła kontaktowego. W przypadku maszyn szerokotaśmowych odpowiednią szerokość roboczą)
  • jak duże naddatki materiału będą usuwane? (więcej materiału do usunięcia jednorazowo wymaga maszyny o mocy przynajmniej 2kW, do nawet i 6kW na wrzeciono w przypadku maszyn ręcznych. Dla dużych urządzeń wielogłowicowych parametr ten z góry narzuca producent)
  • co ma być szlifowane? (promienie, płaszczyzny, krawędzie, itp. Przy promieniach i krzywiznach z pewnością najlepiej sprawdzi się szlifierka z luźnym pasem. Pozostałe zadanie dobrze powinna wykonać także szlifierka w typie „do drewna” tzw. stolikowa)
  • czy potrzebna jest nam uniwersalność? (np. w postaci różnych prędkości wrzeciona, jeśli tak to wtedy niezbędny jest model falownikiem, czy np. w postaci możliwości instalacji różnych kół kontaktowych, czy np. w postaci regulacji kąta nachylenia ramienia z pasem bezkońcowym, to wiele maszyn oczywiście posada takie udogodnienia)
  • czy produkcja w zakładzie ma być ciągła czy przerywana? (w przypadku ciągłej potrzebujemy maszyny z silnikiem o charakterystyce S1 lub przynajmniej S3-70. Nie bez znaczenia jest także producent takiego silnika, w przypadku modeli Arboga jest to aż. 5 lat gwarancji na motor)
  • jaki ma być stopień bezpieczeństwa maszyny? (wpływa na to przede wszystkim obecność certyfikacji CE i bezproblemowa dostępność do wyłącznika awaryjnego w zasięgu pracownika. Dodatkowo zabezpieczenia elektryczne, zamontowane osłony taśm szlifierskich, wyposażenie w szyby ochronne czy brak dostępu do części ruchomych w obudowie maszyny. Pomocna jest możliwość podłączenia do zewnętrznego odciągu tak by uniemożliwić wdychanie niebezpiecznych pyłów podczas szlifowania)

 

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie okazuje się, że wybór szlifierki taśmowej jest stosunkowo złożonym procesem. Każde zadanie wymaga indywidualnego podejścia do tematu. Nie bez znaczenia jest także kwestia budżetu, ponieważ za dobre maszyny, tak jak za dobre samochody trzeba zapłacić więcej. Nie chodzi tu o renomę czy koszty marketingu, droższe urządzenia przemysłowe cenionych producentów posiadają solidniejsze konstrukcje niwelujące drgania podczas pracy i poprawiające powtarzalność produkcji, posiadają lepiej zabezpieczone przed wnikaniem pyłów łożyska wałów czy też jakościowe materiały, z których zostały wykonane zarówno od strony mechanicznej jak i elektrycznej. Ponadto wieloletnia tradycja w produkcji maszyn daje gwarancję solidności i zmniejsza do minimum ryzyko przestojów z powodu nieplanowanych awarii np. Scantool (Arboga).

 

Warto nadmienić, że szlifierka pasowa do metalu wykorzystuje papier ścierny w postaci taśmy bezkońcowej jako narzędzie obróbcze. W tym przypadku to zatopione w żywicznym spoiwie ziarno ścierne pełni rolę skrawczą. Występuje ono na podłożu bawełnianym, poliestrowym czy papierowym, dając szerokie spektrum możliwości dostosowania się do wymaganego procesu. Wybierając szlifierkę taśmową do ciężkiego szlifowania zastosujmy pasy sztywne. Do bardziej wyrafinowanych kształtów elastyczne. Dzięki temu praca będzie zarówno wydajna jak i przyjemna.

Do poprawnego doboru maszyny, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CLOSE
Add to cart