kamienie do gratowania

Kamienie do gratowania – jakie wybrać?

Gratowanie pojemnikowe ma za zadanie przyspieszać mozolne zadania ręczne. W zakładzie który posiada odpowiednią maszynę  pracownik zwolniony jest zazwyczaj z ręcznej obróbki. Usunięcie ostrych krawędzi, mikrozadziorów, niewielkich gradów czy tlenków po cięciu laserem przy zastosowaniu maszyn wibracyjnych niesie za sobą wiele zalet. Tj. powtarzalność, dokładność, szybkość obróbki, agregacja czasu pracownika do innych zadań.  Proces bębnowania sprowadza się do tego, że wystarczy umieścić detale w wannie wibracyjnej lub bębnie i wprawić w ruch materiał obróbczy. Ale jakich kształtek użyć?

Odpowiedź na pytanie wymaga szerszego przeanalizowania każdego przypadku. Niemniej jednak można dla ogólnego wytłumaczenia tematu wprowadzić pewne uproszczenia. Chodzi tu głównie o pominięcie faktu konieczności uzyskiwania określonego Ra (chropowatości), zakleszczania się (blokowania) kształtek w otworach lub innych zakamarkach czy też nadawania odpowiedniej faktury detalom stalowym.

 

Gratowanie – Czy najprostsze z zadań obróbki wibrościernej?

Żeby proces miał pewne uzasadnienie ekonomiczne dobrze jet aby był przeprowadzony w stosunkowo krótkim czasie. W związku z powyższym używamy jak najwiekszych kształtek. Najlepiej prostopadłościanów o podstawie trójkąta, ceramicznych, potocznie zwanych trójkącikami. Posiadają one najwięcej krawędzi skrawających przy jednocześnie dobrym stosunku do ceny za kg. 

Stosujmy również zasadę, że im większy detal tym większa kształtka, jeśli nie zależy nam na jakości obrabianej powierzchni. Zapobiegnie to również problemom związanym z szybkim niszczeniem kształtek niewielkich przez wagę detalu. Zmniejszając wymiar kształtki, zwiększamy czas obróbki z uwagi na mniejszy punktowy nacisk na powierzchnię materiału obrabianego.

 

Do gradów niewielkich lub uciążliwych dobrym wyborem będzie agresywna kształtka ceramiczna. Jeśli możemy pozwolić sobie na odrobinę swobody to warto sięgnąć po kamienie tworzywowe do metali lekkich lub tam gdzie chcemy żeby grad był szlifowany a nie zabijany, z uwagi na swoją wielkość. Ponadto kształtka ceramiczna z uwagi na twardość spoiwa może niszczyć powierzchnię miękkich metali. 

W przypadku gdy będzie nam zależało na dotarciu do mniej dostępnych miejsc można stosować mix różnych kształtów, lub wybrać po prostu inny kształtki jak np. trójkąt pochyły, piramidka czy też stożek.

Może się okazać, że pewne zadziory są zbyt duże do usunięcia i taki detal trzeba będzie przygotować wcześniej do obróbki pojemnikowej.

Jako ciekawostkę zamieszczamy przykład kształtki ceramicznej pochodzącej od niesprawdzonych producentów ze wschodu, która w zetknięciu z dużymi detalami pęka i na starcie powoduje problemy. Taki materiał na pewno nie sprawdzi się w procesie usuwania gradów. Dlatego warto wybierać materiały ze sprawdzonych źródeł.

Do poprawnego doboru maszyny i wsadów zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CLOSE
Add to cart